Çelet Ekspozita Me Libra Të Rrallë Për Skënderbeun Në 2020 :: theswanfactory.com

Librat për Skënderbeun, ndër më të rrallët në Bibliotekën.

Biblioteka publike “Marin Barleti” dhe Universiteti i Shkodrës kanë hapur një ekspozitë me libra kushtuar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Janë më shumë se 120 tituj, 50 prej të cilëve i përkasin fondit të librave të rrallë. Ekspozita është pjesë e veprimtarive kushtuar Vitit të Skënderbeut, të shpallur nga Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës. Somborkat e Kosovës shiten edhe në Britani të Madhe: Ky është çmimi i tyre atje. Kjo mësuese u dha nxënësve një mësim që nuk gjendej në asnjë tekst shkollor e që u bë thesar i çmuar!. Kardiologu me i famshem i zemres prof.dr. Zhan Mitrev jep receten e jashtezakonshme per zemren dhe kancerin.

Në Bibliotekën Kombëtare – Universitare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, është hapur ekspozita “Jeta dhe kohërat e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, Heroit Kombëtar Shqiptar”, e koleksionit të Librave Antikuar të koleksionistes së njohur britanike, Patricia Nugiee, e cila ka filluar koleksionimin e librave të rallë për Skënderbeun 30 vjet më parë. Ekspozita “Scanderbeg. Un eroe albanese in Puglia” është një mundësi e çmuar për të reflektuar mbi marrëdhëniet historike që heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu ka pasur me rajonin e Pulias dhe dokumentet unike që janë mbledhur nga pala italiane për këtë ekspozitë, të cilat na japin fakte të rëndësishme historikë për periudhën e mesjetës.

Në këtë shekull Skënderbeu shfaqet në disa vepra të këtij koleksioni të rrallë. Mund të përmendim të parën poemë të shkruar për Skënderbeun nga Margherita Sarrochi, e botuar në Romë në vitin 1606 dhe ribotuar në Napoli 100 vjet më vonë; poezitë e Busier-it botuar në Lion, poezitë e fisnikut dhe komandantit ushtarak, Luis de Meneses, viti 1688, botuar në spanjisht dhe. Çelet në Pulia ekspozita për Skënderbeun. Muzeu Historik Kombëtar u paraqit me objekte dhe libra kushtuar figurës së heroit tonë kombëtar si riprodhimi i përkrenares dhe shpatës së Skënderbeut, si edhe armë të asaj periudhe. Museo Civico di Bari dhe Polo Bibliomuseale të Rajonit të Pulias nën kujdesin e.

Jan 17, 2018 · Një ekspozitë madhështore me dokumente, piktura dhe relike të rralla për Heroin tonë Kombëtar Skënderbeun është e hapur për publikun ditën e mërkurë dhe të enjte nga ora 10:00 deri. Albumi i rrallë Le Matin 1939: Kur presidenti amerikan Roosevelt dhe Sekretari i Shtetit Cordell Hull përgatiteshin për të ndëshkuar Italinë për shkak të pushtimit të Ja cilat kafshë rrezikojnë zhdukjen në. Ekspozita: Portreti i rrallë i Skënderbeut dhe vazoja e Kastriotëve në Leçe. Muzeu Historik Kombëtar u paraqit me objekte dhe libra kushtuar figurës së Heroit tonë Kombëtar, si me riprodhimin e Përkrenares dhe shpatës së Skënderbeut, por edhe armë të asaj periudhe. sepse në Shqipëri dihet që për arsye të. Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, është hapur ekspozita “Jeta dhe kohërat e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, Heroit Kombëtar Shqiptar”, e koleksionit të librave antikuar të koleksionistes së njohur britanike, Patricia Nugee. Drejtori i bibliotekës kombëtare, Fazli Gajraku, vlerësoi se ekspozita e sotme është ndër më të rrallët që mund të. Jan 18, 2018 · Subscribe në Ora News këtu bit.ly/1s5j7UT Për tre ditë, artefakte, portrete dhe libra të historisë së Skëndërbeut janë ekspozuar për vizitorët në.

  1. Çelet ekspozita me libra të rrallë për Skënderbeun në muzeun e Shkodrës Biblioteka publike “Marin Barleti” dhe Universiteti i Shkodrës kanë hapur një ekspozitë me libra.
  2. Biblioteka publike “Marin Barleti” dhe Universiteti i Shkodrës kanë hapur një ekspozitë me libra kushtuar Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Janë më shumë se 120 tituj, 50 prej të cilëve i përkasin fondit të librave të rrallë. Ekspozita është pjesë e veprimtarive kushtuar Vitit të.
  3. Në Bibliotekën e Kongresit në Uashington, ruhen disa libra të rrallë për Skënderbeun. Grant Harris, drejtor i Sektorit të Evropës, i tha Zërit të Amerikës se këta libra janë ndër më të rrallët në fondin e Bibliotekës. Dy prej librave u ekspozuan në Uashington me rastin e 105-vjetorit të.
  4. Oct 15, 2018 · 37 libra të vjetër për Skënderbeun ekspozohen në Bibliotekën Kombëtare. Qytetarët e Kosovës kanë mundësi të shohin librat më të rrallë që janë parë ndonjëherë", tha ai. Këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Jahja Lluka tha se ndihet i lumtur që 37 botime të vjetra do të jenë të ekspozuara, transmeton kp.

Në këtë shekull Skënderbeu shfaqet në disa vepra të këtij koleksioni të rrallë. Mund të përmendim të parën poemë të shkruar për Skënderbeun nga Margherita Sarrochi, e botuar në Romë në vitin 1606 dhe ribotuar në Napoli 100 vjet më vonë; poezitë e Busier-it botuar në. May 09, 2018 · Emrin e tij e kam ndeshur në enciklopedinë britanike. Që nga ajo kohë fillova të gjurmojë gjithçka shkruhej për të. Koleksionistja angleze, Patricia Nugee. Kjo zonjë e dashuruar me Shqipërinë dhe historinë e saj, ka sjellë në Muzeun Historik Kombëtar 37 libra të rrallë për Skënderbeun, të shkruar 400-500 vite më parë. Këta libra janë mbledhur nëpër librari, një punë që tregon një kulturë të madhe dhe dashamirësi të thellë për vendin tonë dhe figurën më të rëndësishme të historisë. Kjo ekspozitë është paraqitur me sukses edhe në Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe në shumë vende të tjera. Në kuadrin e Vitit Jubilar të 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit, në Prishtinë u hap ekspozita: “Jeta dhe kohërat e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Heroit Kombëtar Shqiptar”, pranë Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, me 37 libra të rrallë e të vjetër, mbi figurën e heroit shqiptar.

37 libra të vjetër për Skënderbeun ekspozohen në.

Hyni në llogarinë tuaj. Emri i përdoruesit tuaj. fjalëkalimi juaj. Keni harruar fjalëkalimin tuaj? Kerko Ndihme. Shërim fjalëkalimin. Rikupero fjalëkalimin. Si i mblodha Librat e rallë për Skenderbeun. Nga. Zëri i Kosovës - March 4, 2011. 0. 372. Shpërndaje në Facebook. Tweet në Twitter. Shtatëmbëdhjetë artefakte nga Muzeu Historik Kombëtar i Shqipërisë, që lidhen me periudhën e Skënderbeut, si dhe artefakte e dorëshkrime të panjohura nga shqiptarët të mbledhura nga muzetë italianë, janë ekspozuar në Muzeun Castromediano në Leçe. Ekspozita “Scanderbeg. Un eroe albanese in Puglia” “Skënderbeu. Një hero shqiptar në Puglia” u çel më 20 dhjetor në. “Portret” i vitit 1927 – piktura e rrallë me autor Kolë Idromenon, do të ekspozohet për herë të parë për publikun, më 27 qershor në ekspozitën retrospektive, pranë Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Megjithëse daton rreth një shekull më parë, portreti përcjell ndjeshmërinë dhe emocionin që shpreh fytyra fëminore e këtij []. Oct 24, 2018 · “Ekspozita për mua është e rëndësishme, sepse është një koleksion i cili më rezulton që është unik, dhe janë libra të vjetër të shkruar për Shqipërinë dhe shqiptarët në gjuhë të ndryshme nga autorë të. Poeti kombëtar Ai Gjergj Fishta do ta hapë këtë shfaqje artistike me një ligjëratë simpatie për Mikun e shquar që na urdhëroi në Shkodër”. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave bën të ditur se së shpejti, më shumë për kulturën e qytetit të Shkodrës do të prezantohet në një ekspozitë që do të çelet.

Ekspozita për Skënderbeun me vepra e antikuarë të rrallë 18/01/2018 - 22:34 Për tre ditë, artefakte, portrete dhe libra të historisë së Skëndërbeut janë ekspozuar për vizitorët në Pallatin e Kongreseve. Ekspozita përmban ekspozitorë, të cilat paraqesin për vizitorët armë mesjetare si dhe libra të autorëve të ndryshëm dedikuar Skënderbeut. Objektet e ekspozuara e ilustrojnë qartë armatimin e kohës”. Mandej, i pyetur nëse MHK ruan MHK botime që mund të dalin në dritë me këtë rast, Koçi vendos të.

  1. Apr 28, 2018 · Janë më shumë se 120 tituj, 50 prej të cilëve i përkasin fondit të librave të rrallë, raporton Zëri i Amerikës. Ekspozita është pjesë Foto: Ilustrim Biblioteka publike “Marin Barleti” dhe Universiteti i Shkodrës kanë hapur një ekspozitë me libra kushtuar Gjergj Kastriotit, Skënderbeut.
  2. Biblioteka publike “Marin Barleti” dhe Universiteti i Shkodrës kanë hapur një ekspozitë me libra kushtuar Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Janë më shumë se 120 tituj, 50 prej të cilëve i përkasin fondit të librave të rrallë, raporton Zëri i Amerikës. Ekspozita është pjesë e veprimtarive kushtuar Vitit të Skënderbeut, shpallur nga qeveria e Shqipërisë dhe ajo [].
  3. Ekspozitë me libra të rrallë për Skënderbeun 28 April 2018 23:20 Biblioteka publike “Marin Barleti” dhe Universiteti i Shkodrës kanë hapur një ekspozitë me libra kushtuar Gjergj Kastriotit, Skënderbeut.

Këto libra u ekspozuan në Bibliotekën Kombëtare "Pjetër Bogdani" Këto libra u ekspozuan në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” Për dy ditë radhazi qytetarët e Republikës të Kosovës do të kenë rastin të shohin afër 40 libra të vjetër për Skënderbeun, të ekspozuar në. May 10, 2018 · Një ekspozitë madhështore me dokumente, piktura dhe relike të rralla për Heroin tonë Kombëtar Skënderbeun është e hapur për publikun ditën e mërkurë dhe të enjte nga ora 10:00 deri në 22:00 të mbrëmjes. Ekspozita nis me këtë imazh spektakolar të vulës së akteve shtetërore të Gjergj Kastrioti Skënderbeut.Në pallatin e Kongreseve është krijuar enkas një sallë për.

Nettiradio.fi Nettiradio.fi Kaikki Parhaat Nettiradiot 2020
Litterära Epoker By Thea Jakobsson On Prezi 2020
Kaye Scholer Profile 2020
6 Ways To Get Your Australian Partner Visa Refused 2020
Si Tu No Vuelves Amaral. Letras Y Acordes Para Guitarra 2020
Holyoke Machine Co. Oldest Manufacturer In Paper City 2020
Jardinerie À Dagneux 2020
Who Lives At 131 Prairie Ln Fernley Nv 89408 Spokeo 2020
Онлайн Филм Седем Часа Разлика S01e12 Български Филми И 2020
Kuris Automobilis Gyvenvietėje Sustojo. Testai.online 2020
The Best Calhoun County Casino Hotels Of 2019 With Prices 2020
Boon For Kidney Diseasesgokhru Plant Or Punctured Vine 2020
Test Urldecode Online Php Url Functions Functionsonline 2020
Cécile Rojat Dentiste Équin Diplômée 2020
The Best Cold Lake Casino Hotels 2019 Tripadvisor 2020
Poor Prime Rib Buffet Review Of Grey Eagle Casino Buffet 2020
Like Si Alguna Vez Comiste O Te Gustaria. El Huarache 2020
Leicester City Close In On Monaco’s Rachid Ghezzal 2020
Birthday Trip Review Of Wingate By Wyndham Bossier City 2020
Francisco Ortiz California Ca Found At 887 Locations 2020
Excalibur City Tschechien Casinoroulette Gambling 2020
Bando D’asta Pubblica Cdn1.regione 2020
Apspig Asosiasi Perusahaan Survei Pemetaan Dan Informasi 2020
Sunrise Shopping Center 2548 Idaho St Elko Nv 89801 2020
Chislehurst Caves Subterranea Britannica 2020
Forum P2play Daftar Poker Online Bandar P2play Terpercaya 2020
Dowagiac Casino Openingpk 2020
Oli Oliverpriceofficial Instagram Photos And Videos 2020
Rudern Zwei Ein Boot Der Eine Kundig 2020
Casino Abancay Ii En Lima 2020
Tropischevissen De Startpagina Voor 2020
Frieslandcampina Wamco Records N126.4bn. Vanguard News 2020
Ideale Datenight In Bredanaar Het Casino Met Korting 2020
5 Facts About Math Kangaroois Your Child Ready 2020
American Roulette Wheel Software Free Download American 2020
Rosalindaguthrie · Posts 2020
Credit Union Quad Cities Il Ia The Family Credit Union 2020
Olg Names New Casino Operator 2020
21 Bořek Dočkal Goal Czech Rep. Synot Liga 01.08.2015 2020
Wild Wishes Free Slot Machine Online Play Game ᐈ Playtech™ 2020
/
sitemap 0
sitemap 1
sitemap 2
sitemap 3
sitemap 4
sitemap 5
sitemap 6